Speicherstadt i Hamburg är ett enormt område av enorma lagerhus i rödbrunt tegel. Ser ut ungefär som en stad av pepparkakshus. Husen bombades sönder och samman under andra världskriget men återuppbyggdes snart igen. Nu står de där i sin nygotiska tegelskepnad och väntar på julgransplundringen.
I de här stora husen lagrade man förr handelsvaror som kaffe, te och kryddor. Tänk att de byggde så här fina byggnader bara för att fylla med oregano och timjan! Skulle liksom aldrig hända idag.
Kändes lite som att gå runt i kulisserna till någon kostymfilm, jag väntade bara på att hästdroskorna skulle komma klapprande över kullerstenen. Området har faktiskt agerat scenografi i både detektivfilmer och thrillers. Nu senast i Anton Corbijns senaste A Most Wanted Man. Här är en bild från filminspelningen:
Eftersom jag redan skrivit en guide till Hamburgs hipsterområde (som ni kan läsa här) så får ni bara detta smakprov av Hamburg denna gång. Eller nej, i morgon kommer även ett restaurangtips, men sedan bär det av vidare med tåget. Mot München!
Tack till Interrail för denna upplevelse. Åsikterna är som alltid här på Fantasiresor, enbart mina egna.
Härliga bilder. Ser lite ut som husen i Visby- det är väl typiska handelshus eller hamnhus. Många hade vajrar också så att man kunde hissa upp saker.